Preses telpa
Preses telpa

CEMEX prezentē Latvijā inovatīvu ceļu būves tehnoloģiju - valčbetonu

16.maijā Saldus novada kaļķakmens karjerā „Kūmas”, klātesot VAS „Latvijas valsts ceļi”, SIA „Saldus ceļinieks” un mediju pārstāvjiem, CEMEX atklāja renovēto karjera pievedceļu, kas izbūvēts izmantojot Latvijā jaunu tehnoloģiju – ar veltni blīvētu betonu jeb valčbetonu.  

„Uzņēmums CEMEX pasaulē ir ne tikai viens no līderiem cementa un betona ražošanā, bet arī betona ceļu segumu risinājumos. Tā piemēram, 2014.gadā CEMEX visā pasaulē uzbūvēja vairāk kā 10 miljonus m2 ceļu, kas pielīdzināms 1500 km garai divu joslu šosejai. Esam gandarīti, ka varam piedāvāt arī Latvijas klimatiskajiem apstākļiem piemērotu tehnoloģiju, kuru esam notestējuši,” stāsta SIA “CEMEX” valdes priekšsēdētājs Greiems Rasels.

„Salīdzinot ar asfaltbetona segumu, valčbetons ir lētāks, izturīgāks, videi draudzīgāks un tas ir ražots no vietējiem izejmateriāliem. Turklāt tā ieklāšanai var izmantot jau Latvijā pieejamo asfalta ceļu tehniku,” par valčbetona galvenajām priekšrocībām stāsta SIA „CEMEX” Stratēģiskās plānošanas direktors Ēriks Maikls Trusevics. „Šis ir pirmais eksperimentālais betona ceļš Latvijā, kas izbūvēts 500 m garumā abos virzienos. Tā testēšana notikusi ekstremālos apstākļos – karjera pievedceļš atrodas vidē ar augstu gruntsūdeni un ik dienu tiek pakļauts smagām slodzēm – smagajam autotransportam, kas no karjera izved ap 1,6 miljoniem tonnu kaļķakmens gadā, kas ir ap 250 smagajām automašīnām ik dienas abos virzienos.”

Betona ceļa projekta kopējais īstenošanas laiks bija 2 gadi, un šajā laikā piesaistīti eksperti no ASV un Norvēģijas universitātēm, kā arī CEMEX laboratorijā Šveicē izstrādāta Latvijas klimatiskajiem apstākļiem atbilstoša betona seguma recepte. Projekta īstenošanai piesaistīts Norvēģijas fondu finansējums.Fotogrāfijas: LETA

Fotogrāfijā no kreisās puses: SIA „Saldus ceļinieks” valdes loceklis Gints Karols, VAS „Latvijas valsts ceļi” valdes priekšsēdētājs Jānis Lange, CEMEX Stratēģiskās plānošanas direktors Ēriks Maikls Trusevics (Eric Michael Trusiewicz) un CEMEX valdes priekšsēdētājs Greiems Rasels (Graham Russell)

Veidot savienojumu

Building the Future
Copyright © 2018 CEMEX S.A.B. de C.V. All rights reserved